dieta dla dziecka

W jaki sposób prawidłowo się odżywiać?

Czasem możemy mieć problem z odpowiednim sposobem odżywiania się na co dzień. Bywa, że nie przywiązujemy zbyt dużej wagi do tego, co jemy, aż nagle coś zwraca nam uwagę na to, jaki jest posiadany przez nas styl życia. Bywa, że pojawiają się różne choroby, które wymuszają na nas inne odżywianie się, może się też zdarzyć, że pogorszy się nasze samopoczucie, albo wręcz przeciwnie- zyskamy nową motywację do tego, aby zacząć uprawiać sport i się odchudzać. We wszystkich tych przypadkach, zawsze nieocenioną pomocą jest dietetyk. Czy to potrzebna jest nam odpowiednia dieta dla nas samych czy dieta dla dzieci– opracowuje dla nas jadłospisy dostosowane do naszego wieku oraz wielu innych zmiennych personalnych.

A jaka powinna być dieta dla juniora?

Rodzice bardzo często zastanawiają się, w jaki sposób komponować dietę swoich dzieci, aby te były zdrowe, cieszyły się dobrą odpornością i prawidłowo się rozwijały. Dietetyk dziecięcy podpowiada, jaka będzie odpowiednia dieta dla młodzieży, a jaka dla mniejszych dzieci, gdyż wiek dziecka ma tutaj spore znaczenie. Wydaje się, że podstawą w każdej diecie jest jej zbilansowany charakter, czyli zasada mówiąca o jak największej różnorodności przyjmowanych pokarmów. Dzięki takiej różnorodności można też unikać występowania w diecie niedoborów jakichś konkretnych witamin czy ważnych pierwiastków. Warto więc wybierać produkty z przeróżnych ich grup, mieszać je i unikać schematów.

Im mniejsze dziecko, tym jego układ pokarmowy jest bardziej wrażliwy na spożywane posiłki. Dlatego w przypadku najmłodszych dzieci najmocniej dba się o to, co zostaje im podane do jedzenia, w największym też stopniu przywiązuje się wagę do wysokiej jakości produktów. Małe dzieci powinny mieć też w swojej diecie stosunkowo dużą ilość nabiału, a więc powinny spożywać regularnie różnego rodzaju produkty mleczne. Zawarty w nich wapń pomaga budować kości i jest istotny dla dziecka, które cały czas intensywnie rośnie.

Tak naprawdę w każdym wieku dziecka warto do jego diety wprowadzać warzywa, które być może nie zawsze są przez dzieci uwielbiane- ale są bardzo zdrowe. Warto też pamiętać, że wypracowane w młodym wieku nawyki żywieniowe mogą pozostać z dzieckiem na długo- być może będą powielane nawet w dorosłym życiu. Dobrą praktyką jest ustalanie posiłków w odstępach co około 3 godziny o stałych porach.

Niezależnie od wieku dziecka, należy unikać zbyt dużej ilości węglowodanów w diecie, a także dań kuchni fast food. Najlepiej jest wybierać produkty, które są w mniejszym stopniu przetworzone, a co za tym idzie bardziej naturalne. Warto przekonywać malucha do jedzenia akurat tego, co jest dostępne w sezonie- zarówno w przypadku warzyw jak i owoców- gdyż wówczas jest najzdrowsze, ale i najsmaczniejsze. Na pewno warto też przygotowywać posiłki razem z dzieckiem, zabierać go do kuchni i gotować razem z maluchem, aby przyzwyczaił się do tego, w jaki sposób przygotowuje się żywność. Może go to też zachęcić do próbowania całkiem nowych smaków. Dzięki temu w życiu dorosłym malec może być bardziej otwarty na nowe, jeszcze nieznane mu potrawy.