Trwa ładowanie proszę czekać ...

Znieczulenia stomatologiczne

8 grudnia 2016

Wizyty u dentysty są najczęściej odkładane w nieskończoność z powodu spodziewanego bólu, jaki ma towarzyszyć według mniemania pacjenta leczeniu stomatologicznemu, nie zależnie od tego jak duży jest ubytek w zębie.

Działania dentysty są często bardzo inwazyjne i mogą powodować poważny ból, ale nowoczesne sposoby walki z nim są na tyle skuteczne, że poza najbardziej drastycznymi przypadkami ból nie będzie odczuwalny, a i w takich przypadkach można sobie poradzić poprzez narkozę. W znakomitej większości przypadków możliwe będzie jednak skuteczne zwalczenie bólu przy pomocy lingokainy, nowokainy, lidokainy lub mieszanki lingokainy z adrenaliną. Konieczne jest jedynie właściwe podanie tych leków. Stosuje się tutaj cztery podejścia.

1. Znieczulenie przewodowe

Jest to najsilniejsze znieczulenie stosowane przy ekstrakcji zębów trzonowych i leczeniu kanałowym w sytuacjach, kiedy dochodzi do stanów zapalnych. Lek podawany jest bezpośrednio do nerwu znajdującego się w miazdze i jest to procedura bolesna. Czucie pacjenta jest wyłączone całkowicie, co grozi powikłaniami, na przykład przygryzieniem tkanek. Taki stan utrzymuje się kilkanaście godzin.

2. Znieczulenie śródwęzłowe

Jeśli nie ma stanu zapalnego lub wykonywana jest ekstrakcja zębów, a także w pedodoncji i protetyce, zastosowane może być znieczulenie śródwęzlowe. Lek podawany jest strzykawką ciśnieniową do ozębnej. W przypadku zębów trzonowych podaje siego w dwóch miejscach.

3. Znieczulenie nasiękowe

Przy leczeniu siekaczy lub powierzchownym leczeniu innych zębów możliwe jest wykorzystanie znieczulenia nasiękowego podawanego bezpośrednio w okolicę zęba i znieczulającego same końcówki nerwowe. Jego działanie ogranicza się do najbliższego sąsiedztwa zęba, szybko ustępuje i nie jest nieprzyjemne dla pacjenta, ale poza wymienionymi sytuacjami jest nieskuteczne i trzeba zastosować inny sposób podania leku.

Jak przetrwać ból u dentysty

4. Znieczulenie powierzchniowe

Znieczulenie topiczne czyli znieczulenie powierzchniowe, nakładane jest bezpośrednio na błony śluzowe wewnątrz jamy ustnej, dzięki czemu znosi się ich wrażliwość. Umożliwia to wykonanie zabiegu na tych tkankach, na przykład nacinania ropni, jak również ekstrakcje zębów mlecznych. Jego działanie jest chwilowe i nie nadaje się do poważniejszego leczenia zębów. Coraz częściej wykorzystuje się je jako przygotowanie do podania pozostałych typów znieczulenia, ponieważ ogranicza nieprzyjemności związane z nakłuciem powłok ciała.