Trwa ładowanie proszę czekać ...

Pasta do zębów – jak wybrać dobrą pastę o właściwościach leczniczych, ochronnych lub wybielających?

17 sierpnia 2016

Dzisiejsze pasty do zębów mają nowoczesną formułę, która potrafi chronić zęby przed próchnicą, nadać im estetycznego wyglądu lub wzmocnić.

To co musimy zrobić, to odpowiednio dobrać pastę do swoich potrzeb, po przeanalizowaniu jaki problem mamy z zębami. Pasty pomogą wybielić zęby, pomogą z nadwrażliwością zębów, wzmocnią szkliwo i ochronią przed rozprzestrzenianiem się próchnicy w jamie ustnej. Na rynku mamy kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt producentów past, z czego każdy stara się nas zachęcić do swojego produktu. Pasty można kupić w drogeriach, w aptekach czy supermarketach, bez żadnego problemu znajdziemy ten rodzaj pasty jaki najbardziej nam odpowiada. Niekiedy dentyści polecają stosowanie kilku past równocześnie na zmianę, np. pasty wybielające i pasty na nadwrażliwość zębów, co pozwala na walkę z dwoma problemami równocześnie.

Czy zęby można czyścić samą szczoteczką bez pasty?

Oczywiście, że tak, ale trzeba wtedy robić to około 6 do minut, a używając pasty ten czas można skrócić do 2- 3 minut, a do tego będziemy mieli dodatkowe korzyści w postaci ochrony szkliwa czy wybieleniu. Pasty do zębów mają w swoim składzie odpowiednio dobrane substancje, które w czasie szczotkowania pienią się i ułatwiają usunięcie osadów w płytce nazębnej. Pasta posiada także składniki o właściwościach ściernych i polerujących, które w czasie szczotkowania mechanicznie usuwają zanieczyszczenia. Warto sprawdzić czy w wybranej paście jest także pirofosforan, który wpływa na zahamowanie mineralizacji płytki nazębnej, a tym samym pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów.

Również zawartość fluoru ma pozytywny wpływ na zęby, ponieważ redukuje działanie bakterii próchnicznych oraz działanie kwasów jakie są w spożywanych produktach żywnościowych, trzeba tylko uważać żeby w paście nie było nadmiaru związków fluoru. Innym składnikiem wartym uwagi jest ksylitol, hamujący rozwój bakterii oraz reguluje poziom pH w ustach. Jeśli kupujemy pasty bez fluoru, to ważne aby zawierała ona właśnie ksylitol, który ma podobne właściwości. Pasty do zębów wrażliwych to pasty tzw. sensitive, które tworzą ochronę dla kanalików zębiny oraz uszczelniają jej ujścia, a tym samym wpływają na obniżenie bólu. Bądźmy ostrożni z pastami wybielającymi, ponieważ nie zawsze powinny być stosowane w codziennej pielęgnacji, czasem w ten sposób można sobie zaszkodzić, nadmiernie ścierając szkliwo.