Trwa ładowanie proszę czekać ...

Leczenie zębów w ramach NFZ – sprawdź co Ci przysługuje za darmo.

17 sierpnia 2016

W gabinetach stomatologicznych płacimy sporo za leczenie zębów i każdy o tym wie. Jednak nie każdy wie, że w ramach NFZ można skorzystać z usług dentystycznych, pod warunkiem że wybrany lekarz stomatolog podpisał odpowiedni kontrakt.

Jeśli posiadamy ubezpieczenie i płacimy składki zdrowotne dlaczego nie skorzystać z leczenia w prywatnych gabinetach bezpłatnie w ramach NFZ?

NFZ nie refunduje wszystkich zabiegów jakie są wykonywane w prywatnych gabinetach dentystycznych, ale sporą część z nich i warto o tym wiedzieć. Leczenie całościowe zębów i tak dużo kosztuje, więc wykorzystajmy to co nam się należy i do czego mamy uprawnienia. Na niektóre zabiegi warto poczekać w kolejce i nie śpieszyć się do prywatnych, płatnych zabiegów, zwłaszcza takich jak usuniecie kamienia nazębnego lub przeglądy, które nie są pilne i można je przesunąć w czasie.

W gabinetach które mają podpisany kontrakt z NFZ nie trzeba mieć skierowania i lekarz przyjmie każdego kto ma aktualne ubezpieczenie. Placówek z takim kontraktem jest w Polsce bardzo dużo, a udać możemy się do dowolnie wybranej ponieważ w tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja. Każdy kto posiada ubezpieczenie zdrowotne może zgłosić się na przegląd stanu zębów, usunięcie kamienia nazębnego raz w roku, przyjęcia z nagłym bólem zęba w tym samym dniu. Gorzej jednak sprawa wygląda jeśli chcemy leczyć żeby już zaatakowane próchnicą.

Plomby chemoutwardzalne można założyć bezpłatnie tylko na przednich zębach, czyli od jedynki do trójki, a pozostałe mogą zostać wypełnione amalgamatem. Za leczenie kanałowe NFZ refunduje tylko za dwanaście zębów z przodu, tylnych już to nie obowiązuje. Tylko kobiety w ciąży i w okresie połogu mają prawo leczyć także pozostałe żeby bezpłatnie. Również prześwietlenie zęba można wykonać w ramach kontraktu, ale tylko w nagłych przypadkach i bardzo poważnych. Każdemu przysługuje też znieczulenie miejscowe, jeśli wykonuje zabiegi w ramach NFZ.

Protezy zębowe przysługują raz na pięć lat, a raz na dwa lata można ją uzupełnić lub naprawić. Jednak nie można zrobić więcej protez niż pięć sztuk, ale zawsze można się tym wspomóc. NFZ gwarantuje też bezpłatne leczenie mleczaków u dzieci oraz zabezpieczenie lakiem bruzd zębowych. Dzieciom przysługuje także bezpłatne leczenie ortodontyczne, ale przed ukończeniem 13 roku życia, po tym czasie dzieci mogą korzystać z opieki retencyjnej.