Trwa ładowanie proszę czekać ...

Próchnica zębów – wpływa negatywnie na cały organizm.

5 sierpnia 2016

Jeśli nie leczymy zębów zaatakowanych próchnicą, to możemy doprowadzić do wielu chorób całego organizmu. Ubytki w zębach to choroby zatok, bóle głowy, problemy z nerkami, stawami oraz z sercem.

W Polsce problem próchnicy dotyka bardzo dużą część społeczeństwa, według przeprowadzonych badań aż 99 procent Polaków ma próchnicę, a 98 procent cierpi na choroby przyzębia. Są to porażające dane, a pomimo coraz większej wiedzy i świadomości Polaków na ten temat, sytuacja wcale się nie poprawia. W jamie ustnej znajduje się średnio około 400 gatunków bakterii, które w normalnych warunkach nam nie szkodzą, ale jeśli nie dbamy o higienę to stwarzamy idealne warunki do ich rozwoju i stworzenia źródła zakażenia dla całego organizmu.

Bakterie przedostają się poprzez krew do każdego zakątka organizmu i mogą wywołać poważne problemy, o których nawet nie pomyślimy, że są skutkiem zaniedbać pielęgnacji jamy ustnej. Bakterie osadzają się w okolicach płuc, stawów, nerek a nawet nerwu wzrokowego. Niekiedy zapalenie przyzębia może nawet wywołać sepsę czy zapalenie opon mózgowych, co może skończyć się śmiertelnie. Amerykańscy naukowcy dowiedli również, na podstawie wieloletnich badań, że choroby zębów mają wpływ na rozwój cukrzycy typu 2.

Naukowcy zauważyli także, że osoby cierpiące na paradentozę znacznie częściej chorują na cukrzycę, a poziom glukozy we krwi zmniejsza się po wyleczeniu zębów. Również osoby które cierpią na różne schorzenia związane z zębami, gorzej znoszą terapię lekową przeciw cukrzycy. Grupa osób, które szczególnie powinny zwracać uwagę na zdrowe dziąsła i zęby, to kobiety które zaszły w ciąże lub planują ciążę. W trakcie ciąży choroby przyzębia są szczególnie niebezpieczne i zaleca się wizytę o dentysty co najmniej co 3 miesiące. Nieleczone stany zapalne mogą doprowadzić m.in. do przedwczesnych porodów oraz problemów zdrowotnych u noworodków.

Kobiety które często wymiotują w trakcie ciąży niestety są szczególnie narażone na próchnicę oraz nadwrażliwość zębów. Na stanu uzębienia wpływa także zły zgryz, który często powstaje już we wczesnym dzieciństwie pod wpływem przeżuwania smoczka lub zbyt długiego karmienia butelką. Wada zgryzu powoduje częste bóle głowy u dorosłych, których nie można wyleczyć w inny sposób jak tylko przez dbanie o prawidłowy układ zgryzu.