Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak współcześnie leczy się próchnicę?

17 sierpnia 2016

Postęp technologiczny, o którym tyle mówi się w kontekście nauk medycznych, dotarł już jakiś czas temu także do gabinetów dentystycznych. Wypełnienia ubytków charakteryzuje więc estetyka, nie trzeba obawiać się tego, że będą wywoływać uczulenie, a do tego okazują się skutecznym rozwiązaniem w procesie leczenia próchnicy.

Jeśli chcemy utrzymać zęby w dobrej formie, nie możemy przywiązywać wagi jedynie do właściwej higieny jamy ustnej. Konieczne jest też pamiętanie o regularnych wizytach u stomatologa, te bowiem powinny odbywać się przynajmniej raz w roku. Właśnie systematyczność sprawia, że można w porę wykryć wszystkie zmiany, z jakimi mamy do czynienia w zębach, a to z kolei sprawia, że możliwa staje się skuteczna walka z próchnicą. Jest to ważne zwłaszcza dla tych pacjentów, którzy nie próbują nawet ukryć swojego niepokoju związanego z wizytą u stomatologa. Im większy jest ubytek, tym większy jest przecież również ból, a to z kolei wiąże się z dodatkowym, niepotrzebnym przecież stresem.

Obecnie stomatologia może nam zaoferować wiele materiałów do wypełnień. Najważniejszym zadaniem, jakie staje przed nimi jest uzupełnienie zniszczonych tkanek zęba, duże znaczenie ma jednak również ochrona przed dalszym rozwojem próchnicy. Jeśli ząb jest zabezpieczony we właściwy sposób, możemy liczyć na to, że będzie nam służył jeszcze przez długie lata, zwlekanie z wizytą u dentysty jest więc niewłaściwym podejście. Jeśli próchnica zostanie rozpoznana na wczesnym etapie, a więc wtedy, gdy na zębie widoczne jest odwapnienie przyjmujące postać białej albo nieco ciemniejszej plamki, istnieje szansa na to, że leczenie nie będzie nawet wymagało borowania.

Jeśli jednak nasza reakcja nie nastąpi w porę, dojdzie do przedostania się próchnicy w głąb zęba, a co za tym idzie, dojdzie do zaatakowania zębiny przez bakterie. Zębina staje się pod ich wpływem miękka i pozbawiona wapnia, pojawienie się ubytku staje się już więc jedynie kwestią czasu. W takim przypadku jedyna reakcja, na którą może się zdecydować stomatolog, wiąże się z usunięciem chorej tkanki, oczyszczeniem dziury i wypełnieniem zęba. Rodzaj wypełnienia jest uzależniony od kilku czynników, z których najważniejszym jest grubość ścianek zęba. Musi być przy tym dobrany do siły, jaka działa na ząb podczas gryzienia, niedostatecznie mocna plomba szybko bowiem wypadnie.