Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kilka rad jak myć zęby mleczne u dzieci.

17 sierpnia 2016

Jeśli chodzi o dbanie i leczenie zębów mlecznych u dzieci, nie warto na tym oszczędzać i zaniedbywać nawet najmniejszych ubytków. W warunkach domowych możemy zadbać także o prawidłowa pielęgnację i wpłynąć na nawyki higieny jamy ustnej jakie zaprocentują w przyszłości.

Dzieci powinny zaczynać naukę pielęgnacji jamy ustnej jak najszybciej, ponieważ pozwoli to na unikniecie problemów z próchnicą w późniejszym wieku. Dentyści biją na alarm, że to właśnie zaniedbania we wczesnym dzieciństwie, wpływają na rozwój próchnicy także zębów trzonowych, zatem nie wolno lekceważyć zębów mlecznych. Na problemy z mleczakami ma wpływ też to, że brakuje past do zębów które nadają się dla małych dzieci, a szczoteczki niekiedy również okazują się nieodpowiednie, ponieważ ranią delikatne dziąsła. Dlatego prawidłowa higienę należy zaczynać od odpowiedniego doboru szczoteczki i pasty, i systematycznie uczyć dzieci codziennej pielęgnacji. Warto potraktować mycie zębów jako zabawę, co sprawi że dwu-, trzylatek chętniej będzie sięgał po kolorową szczoteczkę i pastę.

Niemowlętom bardzo ciężko pielęgnować delikatne dziąsła i przeciwdziałać próchnicy w późniejszym wieku, jednak warto całkowicie ograniczyć im produkty zawierające duże ilości cukru, w tym także soki które chętnie podawane są przez rodziców. Dla małych dzieci musimy uważnie dobierać szczoteczkę i pastę, ponieważ zbyt twarda podczas czyszczenia zrani dziąsła i będzie źle kojarzona. Szczoteczka musi być miękka i delikatna, odpowiednio mała, ale dobrze jest jeśli wizualnie będzie dopasowana do wieku dzieci, czyli będzie ciekawa kolorystycznie lub będzie miała ulubione postacie bajkowe.

W składzie pasty powinien być ksylitol, który działa niszcząco na bakterie i przywraca prawidłowe pH w ustach. Nie powinno być jednak substancji konserwujących oraz sztucznych barwników, które mogą powodować alergie. Postarajmy się także przygotować dziecko do wizyt u stomatologa już od wczesnego dzieciństwa. Już po pojawieniu się pierwszych ząbków możemy umówić się na spotkanie, co zaowocuje pozytywnymi skojarzeniami z gabinetem dentystycznym u dzieci, a równocześnie lekarz stomatolog przekaże rodzicom istotne wskazówki odnośnie pielęgnacji.

Jeśli pojawi się pierwszy problem z próchnicą i konieczności leczenia, lekarze stosują środki znieczulające uśmierzające ból, a w niektórych gabinetach dzieci mają zakładane kolorowe plomby.