Trwa ładowanie proszę czekać ...

Przyczyny leczenia kanałowego

7 listopada 2016

Leczenie kanałowe zęba

Leczenie endodontyczne to leczenie zęba i często jedyny ratunek przed jego usunięciem. Jeśli ktoś nie chce zmagać się z martwicą to właśnie na takie rozwiązanie musi się zdecydować. Polegać będzie to na tym, że usuwa się miazgę, która znajduje się w części koronowej i kanałach, które znajdują się w korzeniach, potem zaś wypełnia się puste korzenie specjalnie przygotowanym materiałem.

Leczenie endodontyczne - przyczyny

Do konieczności leczenia w taki sposób będzie dochodzić gdy miazga a więc nerw będzie pod wpływem czynników drażniących i stworzy się stan zapalny, który prowadzić będzie do problemów z martwicą. Czynnikami drażniącymi mogą się stawać również ubytki próchnicowe, które są poważne i zaawansowane. Obumarcie następować może także przez uraz mechaniczny, złamanie korony, nadmierne obciążenie czy uderzenie zęba. Ząb, który będzie wymagał leczenia kanałowego nie zawsze będzie nas bolał. Jest to spowodowane zmiennością osobniczą pacjentów i tym jak bardzo będą wrażliwi na ból. Dlatego regularne wizyty i kontrole są bardzo ważne.

Zapalenie miazgi zęba

Najczęściej miazga, gdy znajduje się w stanie zapalnym będzie generować cyklicznie problem z bólem i charakteryzuje się tym, że częstotliwość tego bólu się zmienia. Pojawia się także wrażliwość na pokarmy gorące i zimne. Gdy dochodzi do martwicy nerwu bakterie z czasem zniszczą miazgę i pojawi się zgorzelą. Będzie się ona objawiać przede wszystkim w nocy. Dodatkowo pojawia się pod wpływem gorących pokarmów. Można mieć wrażenie, że ząb będzie zbyt wysoki i zaczyna nam wychodzić z zębodołu.

Wizyta u dentysty

Przyczyną bólu będzie nie jedynie sama miazga, która jest martwa, ale znajdujące się tam gazy po procesie gnilnym. Gazy te nie mają ujścia i naciskają na tkanki w okolicach wierzchołka korzenia a to sprawia nam ból. Wtedy pojawią się problemy z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie zgorzeli miazgi inaczej niż przy stanie zapalnym będzie dłuższe i związane z większym ryzykiem.

Jeśli mamy problem z głęboką próchnicą by unikać leczenia będzie można na kilka miesięcy zakładać plombę z tlenkiem cynku, która ma właściwości lecznicze i wpływa skutecznie na regenerację miazgi. Nie zawsze jednak przyniesie to zadowalający efekt. Czasami ząb mimo wszystko i tak będzie musiał być poddany leczeniu kanałowego. Warto się mu podać, ponieważ żywy ząb jest mocniejszy niż ten kanałowo leczony.