Trwa ładowanie proszę czekać ...

Leczenie zębów bez bólu. Które znieczulenie wybrać?

17 sierpnia 2016

Leczenie zębów bez bólu obecnie będzie możliwe. Większość z nas boi się dentysty i nie chcemy się tam pojawiać najczęściej dlatego, że boimy się bólu. Jednak tak naprawdę wizyta u stomatologa nie musi się wiązać z bólem, ponieważ nawet drobne zabiegi można wykonywać w znieczuleniu.

Znieczulenie u dentysty nie jest żadną fanaberią. W ponad 90% przypadkach będzie można uniknąć bólu w czasie zabiegów u dentysty właśnie dlatego, że zastosujemy sobie znieczulenie. W nowoczesnych gabinetach każdemu z pacjentów proponuje się znieczulenie zęba nie tylko wtedy gdy przewiduje się, że zabieg może być związany z bólem. Tak naprawdę wykonuje się to również w takich sytuacjach, gdy nie wiadomo jak będzie wyglądać leczenie, ale pacjent obawia się tego bólu, jaki jednak zawsze może się pojawić.

Znieczulenie zęba u dentysty: rodzaje

Znieczulenia mogą być powierzchniowe i wtedy w postaci żelu, kremu czy aerozolu będzie można ochronić się przed bólem. Takie znieczulenie działa najczęściej kilka minut. Podać można je w momencie, gdy będzie się zdejmować kamień nazębny albo też przed podaniem normalnego znieczulenia co już wiąże się z wkłuciem igły w dziąsło. Jeśli ktoś ma odruch wymiotny przy ingerencji lekarza także takie rozwiązanie będzie dla niego odpowiednie. Takie metody będzie również stosować się w przypadku dzieci, które oczywiście mają również problemy z zębami a bólu będą się jednak w szczególności obawiać.

Znieczulenie nasiękowe pozbawia czucia końcówki nerwów i podawane jest przez zastrzyk. Lek wsiąka w tkanki i wtedy nie będzie się czuło języka, policzka czy też dziąsła. Jest to wystarczające znieczulenie, jeśli chce się usunąć ząb. Nie będzie się raczej stosować tego znieczulenia przy dolnych zębach trzonowych i przedtrzonowych.

Znieczulenie przewodowe stosuje się przy leczeniu pozostałych zębów. Polega na podawaniu niewielkiej ilości leku, który będzie znieczulał znaczącą część nerwu, ponieważ taki środek będzie się pojawiał głęboko w tkankach. Znieczulenie podaje się bardzo blisko nerwu, dlatego konieczna jest doskonała precyzja.

Znieczulenie śródwięzadłowe wprowadzane jest przez specjalną igłę na ciśnieniowej strzykawce. Zaletą takiego zabiegu będzie to, że małą dawką będzie można jedynie znieczulać ten jeden konkretny ząb, na którym będzie nam zależało.