Trwa ładowanie proszę czekać ...

Leczenie zębów bez bólu. Które znieczulenie wybrać?

15 czerwca 2017

Brak bólu przy wizycie u dentysty? Owszem! Strach przed wizytą u dentysty spowodowany jest obawą przez bólem. Jednak wszystkie zabiegi mogą być robione w znieczuleniu. Nowoczesna anestezjologia sprawia, że nie czujemy bólu zarówno w diagnostyce stomatologicznej oraz leczeniu.

Pacjenci obawiają się go, dlatego w gabinetach dentystycznych otrzymują propozycję znieczulenia nawet przy drobnych zabiegach. Tego typu środki mają jednak wpływ na organizm. Dlatego celem jest skuteczne zlikwidowanie bólu, przy sięgnięciu po jak najmniejszą ilość substancji znieczulającej.

Rodzaje znieczuleń u stomatologa

Powierzchniowe (postać żelu, kremu, aerozolu bądź plastra)

Stomatolog sięga po nie wykonując niewielkie zabiegi, ponieważ środek działa zazwyczaj przez kilka minut. Może być też wprowadzeniem do podania silniejszego znieczulenia, za pomocą igły. Stosowane jest również u dzieci, by jak najbardziej przekonać je do wizyty u dentysty.

Nasiękowe (podawane w zastrzyku)

Po jego zaaplikowaniu pacjent traci czucie w języku, dziąśle i policzku. Nie odczuwa bólu podczas wyrywania zęba czy zabiegów na zębach górnych. Raczej nie korzysta się z niego przy leczeniu trzonowych i przedtrzonowych zębów na dolnym łuku.

Przewodowe (w zastrzyku)

Stosowane przy leczeniu tylnych zębów na żuchwie. Podawane jest blisko nerwu, dzięki czemu znacznie go znieczula. Nie jest odpowiednie dla pacjentów z problemami z krzepliwością krwi.

Znieczulenie dentystyczne

Śródwięzadłowe (igła na ciśnieniowej strzykawce)

Stomatolog umieszcza igłę między zębem, a dziąsłem. Stosuje małą ilość preparatu i znieczula jeden konkretny ząb.

Prądem (elektrody)

Umieszczone w ustach elektrody rażą dziąsło prądem. Stomatolog stosuje to znieczulenie zwykle przed znieczuleniem przewodowym. Jeżeli pacjent ma wszczepiony rozrusznik serca, nie może być poddany tej metodzie.

Śródkostne (zastrzyk)

Stomatolog wwierca igłę w kość żuchwy bądź szczęki, co pozwala na podanie środka znieczulającego bezpośrednio do kości. Daje to możliwość podania minimalnej porcji leku.

Środki ostrożności przy znieczuleniu dentystycznym

Przy okazji pierwszej wizyty na fotelu stomatologicznym, należy powiadomić lekarza o przyjmowanych lekach oraz chorobach. Istotne są m.in. choroby układu krążenia, oddechowego oraz wątroby. Z leków wymienić należy psychotropowe, przeciwkrzepliwe i kardiologiczne. Aby sprawdzić, czy pacjent, nie jest uczulony na znieczulenie, czasem przeprowadza próbę alergiczną.