Trwa ładowanie proszę czekać ...

Leczenie ubytków w zębach oraz przyczyny powstania i ich rodzaje.

17 sierpnia 2016

Ubytki w zębach to przez pacjentów popularnie nazywane dziury w zębie, a przez dentystów zmiany próchnicowe, na które lekarstwem jest borowanie i założenie plomby. Jeśli zauważymy, że się pojawiają, to powinniśmy jak najszybciej pojawić się w gabinecie dentystycznym, co oszczędzi nam większego bólu oraz problemów.

Miejsca gdzie próchnica atakuje najczęściej, to zęby trzonowe i ich zagłębienia, i to właśnie tutaj musi najczęściej interweniować stomatolog. Próchnica powstaje pod wpływem bakterii jakie rozwijają się w jamie ustnej pod wpływem rozkładu cukrów i tworzą na powierzchni zębów nalot, najczęściej nazywany płytką nazębną. Na płytkę nazębną składają się aż w 80 procentach drobnoustroje, które je tworzą, a pozostałe 20 procent to utworzone podłoże organiczne, dzięki któremu drobnoustroje mogą przylegać do szkliwa.

Płytka nazębna powstaje jeśli nie myjemy prawidłowo i systematycznie zębów, co wpływa na niszczenie szkliwa, a w końcu dochodzi do zmian próchnicznych w zębie. Sami nigdy nie jesteśmy wstanie w 100 procentach sprawdzić czy nie pojawiły się ubytki na zębach, tutaj potrzebna jest pomoc dentysty. Tylko regularne wizyty u dentysty dają nam pewność, że nie pojawiły się ubytki, lub tez na odwrót, pojawiły się i potrzebne jest leczenie. Ubytki często pojawiają się pod powierzchnią zęba i nie ma tutaj znaczenia wiek czy też brak pielęgnacji, mogą powstać zawsze.

Lekarze stomatolodzy wyróżniają kilka rodzajów ubytków zęba, w zależności od miejsca i sytuacji gdzie się pojawiają. Mamy więc ubytek koronowy, który jest najczęściej występującym ubytkiem, ubytek korzeniowy, gdzie pojawia się problem z odsłonięciem korzeni zębów niepokrytych chroniącym je szkliwem, oraz ubytki z próchnicy nawracającej, czyli taki który pojawia się w okolicy istniejących już wypełnień. Ubytki w zębach to poważny problem, ponieważ stan zębów wpływa na ogólny stan całego organizmu.

Najlepiej już w momencie kiedy pojawi się mała plamka na zębie udać się do dentysty i rozpocząć leczenie. Jeśli zlekceważymy leczeni, może dojść do zapalenia i wytworzenia się ropnia, co skończy się poważnymi zabiegami, a nawet koniecznością usunięcia zęba.