Trwa ładowanie proszę czekać ...

Leczenie zębów bez borowania: co zamiast wiertła?

17 sierpnia 2016

Borowanie dla większości z nas to ten moment, którego najbardziej nie lubimy, gdy chodzi o wizyty u dentystów.

Okazuje się, że bez wiertła także da się usuwać próchnicę. Czy będzie to skuteczne. Zobaczcie obecnie jakie możliwości są dostępne. Borowanie to oczywiście usuwanie wiertłem tej części tkanki zęba, która będzie zaatakowana przez próchnicę. Naukowcy ciągle szukają obecnie alternatywnego sposobu opracowania ubytków. Oczywiście pacjenci także na takie nowości bardzo czekają ponieważ liczą na to, że będzie można leczyć zęby bez wiertła.

Czy najnowsze metody walki z próchnicą mają szansę na to, by zastąpić nam borowanie?

Okazuje się, że te przygotowywane obecnie propozycje rzeczywiście są coraz lepsze i można oczekiwać, że będą one również mocno popularyzowane.

Leczenie bez wiertła: co zamiast borowania u dentysty?

Żel Carisolv

Żel Carisolv to pierwsza taka propozycja, która pojawiła się już ponad 10 lat temu jako sposób na usuwanie próchnicy. Podczas zabiegu dentysta nakładać będzie na chory ząb żel i rozmiękcza tkanki, które są atakowane przez próchnicę. Można dzięki temu zeskrobać te zmiany i potem nałożyć to miejsce plombę.

Ozonoterapia

Ozonoterapia to taka metoda, w ramach której do walki z próchnicą będzie się używać ozonu. To gaz, który pozwala na szybkie niszczenie bakterii i odbudowę tkanek, które są wyjałowione. Przed zabiegiem będzie trzeba oczywiście dobrze oczyścić ten ząb, który będzie leczony. Następnie wpuszcza się gaz, który odkaża ząb. Leczenie ozonem będzie możliwe, jeśli te zmiany próchniczne nie są znaczące.

Abrazja powietrzna

Abrazja powietrzna to taka metoda, która zamiast wiertła będzie używać cienkiej dyszy, która pod dużym ciśnieniem będzie wypuszczać strumień powietrza z tlenkiem glinu, dzięki czemu będzie można precyzyjnie usunąć chorą tkankę zęba. Zabieg będzie szybki i dodatkowo nie powoduje bólu a charakteryzuje się naprawdę dobrą jakością i efektywnością.

Ultradźwięki

Ultradźwięki stosuje się przede wszystkim do usuwania kamienia nazębnego. Wtedy używa się urządzenia, które wytwarza ultradźwięki i jeśli będziemy wkładać jakąś bardziej inwazyjną końcówkę można oczekiwać, że także część ubytków w taki sposób będzie można skutecznie opracować.